Jak a proč bych měl investovat do firemních dluhopisů?

Cílem každého investora je dosažení pasivního příjmu. Peníze, které pracují za vás, i když spíte. Pokud už máte za sebou více pokusů o správné investice, asi už máte za sebou kromě výnosů také zklamání ze špatných investic.

Pokud se zamyslíte nad různými druhy investic zjistíte, že firemní dluhopisy odlišuje jeden důležitý rozdíl.

Proč bych měl investovat zrovna do firemních dluhopisů?

rozdílDobrý investor zvažuje a kombinuje různé investiční příležitosti. Některé investice slibují úžasné zisky během krátké chvíle. Některé strategie proletí tak rychle, že je někdy ani včas nezaregistrujeme. Před pár lety ještě mnoho nadšenců skupovalo nejdražší grafické karty, aby na desítkách strojů ve všech pokojích bytu těžili kryptoměny. Dnes už se těžba přesunula na těžební stroje do specializovaných datacenter s náročnými kalkulacemi varianty, která vytěží více než spotřebuje energie. To může být jeden z příkladů investice, kdy je těžké si odpovědět, do čeho vlastně investuji?


Při investicích na finančních trzích s finanční pákou máte sice možnost získat okamžitě vysoké zisky, ale také obrovské ztráty. Většina investorů se naučí velmi dobře investovat ve výukových aplikacích. Po vstupu na reálný trh pak zjistí, že stejné strategie, které jim v demoverzi vydělávaly stonásobky vkladu, jim v reálném světě stonásobek prodělaly. I díky těmto rizikům se o investicích na finančních trzích mluví jako o ruletě. Do čeho zde vlastně investuji? Jen do neustálých výkyvů? Dává vám to smysl?


Při investici do zlata, pokud neinvestujete do fondu, ale přímo do investičních mincí, víte, do čeho investujete. Ale pokud započtete investice do bezpečnostní schránky a komisi při prodeji, tak se v pravém slova smyslu nejedná o investici. Spíše o generační uchování hodnoty nebo o pojistku před pádem měny.

Do čeho investuji v případě firemního dluhopisu?

StavbaV případě firemního dluhopisu se stáváte věřitelem firmy (s přednostním právem při vypořádání před akcionáři firmy). Vy a další investoři doplňujete potřebný kapitál firmě, podnikatel realizuje svůj záměr. Firma je ze zákona nyní vaším dlužníkem. I když si můžete přečíst různá varování o tom, jak některé firmy zkrachovaly a nebyly schopny vyplatit závazky (ano, i to se samozřejmě může stát!), tak pokud dobře volíte, investujete do reálné firmy a reálných lidí, kteří ve vlastním zájmu tvrdě pracují na tom, aby realizovali svůj projekt, a kteří za to ručí majetkem a existencí své firmy. Často si můžete zajet do nějaké provozovny, setkat se s majitelem, ověřit, jak firma funguje a jak jsou spokojeni její dosavadní zákazníci. I když u žádné investice nikdo nezaručí stoprocentní bezpečnost, oproti jiným formám investice si můžete udělat velmi dobrý obraz o tom, do čeho reálně investujete.

Úrok se mi zdá přehnaně vysoký. Není to jen snaha vytáhnout peníze z důvěřivých lidí?

Běžná úroková míra dluhopisu je 6 - 9%. Např. oproti termínovaným vkladům s úročením 0 - 2,5% se to může zdát hodně. Ale běžná úroková míra bankovního podnikatelského úvěru je cca 6,5%. U bankovních spotřebitelských úvěrů se může vyšplhat až na 15,9%. Firma emitující dluhopisy musí nabídnout investorům takové úročení, aby při zvážení rizika pro ně byla investice zajímavá. A zároveň takové, aby firmě při očekávaných výnosech z projektu dokázala včas a s rezervou splácet závazky.

Jak snížit riziko na minimum a vybrat správný dluhopis?

Výběr investice je vždy osobním rozhodnutím investora a jeho vyhodnocením výnosu a rizika. Můžeme vám jen doporučit několik užitečných zásad opatrnosti při investování do firemních dluhopisů: Ověřte si firmu v obchodním rejstříku. Zjistěte, jak dlouho firma existuje. Pokud jsou k dispozici finanční výkazy, prohlédněte si rozvahu a výsledovku. Pokud je firma na sociálních sítích, podívejte se na reakce a spokojenost zákazníků. Jak na vás působí podnikatelský záměr pro emisi dluhopisu? Při vyšší investici zavolejte emitentovi nebo se zajeďte osobně podívat do provozovny. Pro omezení rizika je také vhodné diverzifikovat portfolio dluhopisů - raději koupit menší množství dluhopisů několika vybraných firem než větší množství dluhopisů jedné firmy.

 

 

aktuální nabídka dluhopisů

Dluhopisová kalkulačka

+

Nové nabídky dluhopisů emailem

Kam vám můžeme posílat info o nových dluhopisech v nabídce?